Skip to main content

Beieškant atostogų krypčių, rekomenduojame rinktis Graikijos Peloponeso pusiasalį. Dažniausiai lietuviai jau yra ištyrinėję populiariausias Graikijos salas ir sostinę Atėnus, bet šią unikalią Graikijos žemyno dalį dažnai praleidžia vien dėl galvojimo, kaip ten nukakti. Nors tai visai paprasta – reikia tik pasirinkti skrydį Vilnius – Atėnai ir po pusiasalį keliauti, išsinuomojus automobilį. Galite apsistoti ir Atėnuose, ir pasinaudoti kelionių agentūrų paslaugomis, pvz., keletas agentūrų organizuoja keliones į šiaurinėje pusiasalio dalyje esantį Patrų miestą. Bet patogiausia ir mieliausia kelionė – automobiliu.

Peloponeso pusiasalyje nėra tiek daug turistų, kiek jų atvyksta į populiariausias salas, todėl atostogos tikrai patiks, nes paplūdimiai, restoranai ir lankytinos vietos nebus turistų apgultos, o aplankyti ir pamatyti tikrai yra ką.

Istoriškai ir kultūriškai turtingas Peloponeso pusiasalis yra Graikijos pietuose, šis regionas buvo apgyvendintas nuo priešistorinių laikų. Jame buvo įsikūrę vieni svarbiausių antikinės istorijos miestų – Sparta ir Mikėnai. Patį pusiasalį su žemynu jungia Korintos sąsmauka, rytuose jį supa Egėjo jūra, o vakaruose – Jonijos jūra.

Pirmas lankytinas objektas, kuriame būtina sustoti, važiuojant iš Atėnų į Peloponeso pusiasalį, yra 1882 m. pradėtas ir dešimt metų statytas Korintos kanalas. Tai vienas seniausių tokio tipo kanalų pasaulyje ir iki dabar jis labai reikšmingas regiono laivybai ir ekonomikai. Sustokite, aplankykite kanalo statybai skirtą monumentą, o šalimais tavernose galite pasimėgauti pietumis. Yra organizuojami ir laivo turai po kanalą, tačiau juos reikia iš anksto rezervuoti. Jei tam neturėsite laiko, užtenka kanalo didybę stebėti nuo tilto. Pervažiavus tiltą, dešinėje pusėje rasite daug pakelės tavernų.

Peloponesas garsėja geriausiais graikiškais vynais ir tai yra vienas seniausių vynų regionų pasaulyje. Dėl karštų dienų, vėsesnių vakarų ir tinkamo reljefo, šis regionas itin tinkamas aukštos kokybes vynuogių auginimui ir vyno gamybai. Daugybė vynuogynų yra įsikūrę aplink Nemea miestelį, kur galėsite padegustuoti ir nusipirkti vynų tiesiai iš gamintojų. Mūsų mėgstamas vyno pardavėjas yra Papaioannou.

Lankytini miestai

Šioje savo kelionėje atrasite ir aplankysite iš istorijos vadovėlių žinomus senovės Graikijos miestus, o įspūdis liks neblėstantis:

Mikėnai, vienas svarbiausių senovės Graikijos civilizacijos miestų, daręs įtaką ne tik Peloponeso pusiasaliui, bet ir visoms Viduržemio jūros šalims. Tai buvo ir svarbiausias Pietų Graikijos gynybinis centras. Dabar šiame mieste pilna lankytinų archeologinių vietų turistams, tad šį miestą tikrai rekomenduojame aplankyti.

Sparta – taip, tai garsioji Sparta – vienas svarbiausių antikinės Graikijos miestų. Deja šiuo metu jame nelikę daug lankytinų vietų, tad rekomenduojame geriau užsukti į šalia esantį Mystras miestelį, kuriame išlikę šio miesto gynybinių įtvirtinimų.

Olimpija – Olimpinių žaidynių gimtinė ir vienas svarbiausių antikos kultūros ir meno centrų. Olimpija yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą dėl joje esančios Dzeuso šventyklos, kurioje buvo milžiniška Olimpo dievo skulptūra. Šiandien vietoje šventyklos ir skulptūros stūkso griuvėsiai, tačiau miestą tikrai verta pamatyti dėl turtingos istorijos, muziejaus su daugybe eksponatų ir jau minėtos šventyklos griuvėsių.

Epidaurus – senovinis miestelis, kuriame yra išlikęs didžiulis amfiteatras ir kiti antikiniai pastatai. Ši teritorija taip pat yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Taigi, įkvėpkite senosios antikos dvelksmo, parsivežkite gerus įspūdžius ir meilę antikinei bei šių dienų Graikijai!

Mani pusiasalis

Kita lankytina vieta – Mani pusiasalis, kuris driekiasi nuo Kalamata miesto pakrante ir atsiremia į Taygeto kalnus. Regionas vis dar išvengęs masinio turizmo, bet kupinas įvairių veiklų. Jame galima pamatyti įtvirtintų kaimų kalnuose su daugybe gynybinių bokštų, iš kurių dabar labai populiaru daryti įspūdingus viešbučius.

Mani pusiasalis taip pat gerai žinomas dėl daugybės nuostabių pėsčiųjų takų ir žygiavimo vietų, ypač aplink Kardamili miestelį ir Taygeto kalnuose. Pėsčiųjų takų žemėlapį galima rasti vietinėse parduotuvėse arba paprašyti patarimo savo viešbutyje.

Taip pat čia ir yra garsiausias alyvuogių regionas – Kalamata, apie kurį jau rašėme čia.

Lankant šį regioną lapkričio – sausio mėnesiais, galima pamatyti alyvuogių skynimą savo akimis. Beje, visas mūsų aliejus ir atkeliauja iš šio regiono. Tad nepamirškite jo įsigyti mūsų parduotuvėje.

Kitos lankytinos vietos

Peloponesas taip pat garsėja savo paplūdimiais ir jaukiais pakrančių miesteliais. Keletas rekomenduotinų vietų:

Nafplio miestas, kuris buvo pirmoji Graikijos sostinė po to, kai ji įgijo nepriklausomybę nuo Osmanų imperijos, yra rytinėje pusiasalio pakrantėje ir yra žinomas dėl savo gražios architektūros ir vaizdingo uosto.

Kalamata miestas ir jo apylinkės. Tai antras pagal dydį Peloponeso miestas po Patrų ir yra įsikūręs pačioje pusiasalio apačioje.

Elafonisos sala, kurioje yra vieni iš gražiausių Graikijos paplūdimių.

Kitos lankytinos vietos

Polylimnio kriokliai

Gytheio paplūdymys su apleistu laivu. Kadaise Gytheio buvo svarbus antikinės Spartos uostas, dabar tai likęs tik žvejų kaimelis, kuriame kadaise ant seklumos yra užplaukęs ir ten likęs didelis žvejybinis laivas.

Diros urvai – vieta, kurią būtiną aplankyti. Mani pusiasalyje natūraliai susiformavę urvai ir požeminės upės, kuriomis turistai yra plukdomi mažomis valtelėmis.

Be savo istorijos ir įspūdingos gamtos, Peloponesas taip pat žinomas dėl savo virtuvės. Regionas garsėja alyvuogėmis, alyvuogių aliejumi ir vynu, o daugelis tradicinių patiekalų gaminami iš vietinių ingredientų, taip pat labai populiarios yra jūros gerybės, kurios čia yra šviežios, dažniausiai pagautos tą pačią dieną.

Tad kitai kelionei drąsiai rinkitės Peloponesą, kuris kupinas istorijos, kultūros ir gamtos grožio. Nesvarbu, ar jus domina antikinė istorija, gražūs paplūdimiai ar skani virtuvė, Peloponese kiekvienas ras kuo pasimėgauti.