Skip to main content

Graikijos Kalamatos regionas nuo senovės buvo vienas garsiausių alyvuogių aliejaus gamybos vietų pasaulyje ir yra visuotinai žinomas bei pripažintas dėl išskirtinės ypač tyro alyvuogių aliejaus kokybės.

Kodėl taip yra?

Kalamata regionas yra pačiuose Peloponeso pusiasalio pietuose, jo krantus skalauja Viduržemio jūra. Tai viena piečiausių Graikijos vietų, kur vasaros yra labai ilgos, o Taygeto kalnų grandinė sulaiko stiprius vėjus ir debesis. Todėl šioje vietovėje visus metus vyrauja švelnus, jūrinis klimatas. Dėl kalnuoto kraštovaizdžio didžioji dalis alyvuogių yra skinamos rankiniais įrankiais, o ne pramoniniu būdu, kadangi sunkesnė technika čia tiesiog neprivažiuotų. Dėl šių gamtinių sąlygų ir ypatingo bei kruopštumo reikalaujančio derliaus nuėmimo tiek patys graikai, tiek ir visas pasaulis ypatingai vertina Kalamatos alyvuogių aliejų.

Alyvuogių aliejus mechaniškai spaudžiamas iš ką tik nuskintų alyvuogių ir tiesiai išpilstomas į įvairaus dydžio metalines talpas, todėl jis turi minimalų sąlytį su oru, yra natūralus ir šviežias. Šis aliejus nemaišomas su jokiais kitais aliejais. Taip gaunamas vadinamasis šalto spaudimo ypač tyras alyvuogių aliejus (angl. extra virgin olive oil).

Kitokio nei šio pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus graikai neįsivaizduoja ir retai kada vartoja.

Tiesa, pačio aliejaus skonis gali būti šiek tiek skirtingas. Visi gurmanai asortimente parduodami du skirtingi – Psaltiro šeimos alyvuogių aliejus ir rinktinių alyvuogių ūkininkų aliejus.

Psaltiras alyvmedžių ūkis driekiasi aukščiau kalnuose, kur yra daugiau kritulių ir drėgmės, dėl ko alyvuogių aliejus įgyja ypatingą skonį ir kvapą: aliejui būdingi stiprūs žoliniai ir lengvai vaisiniai aromatai, didesnis kartumas bei išskirtinė skonio pusiausvyra.

Rinktinis ūkininkų alyvuogių aliejus yra iš žemesnių vietovių, prie jūros besidriekiančių alyvmedžių giraičių, kur yra šilčiau, daugiau saulės, dėl ko šis aliejus pasižymi ypač švelniu skoniu ir didesniu tirštumu.

Abu siūlomi aliejai yra ypač tyri aukščiausios rūšies pirmo šalto spaudimo alyvuogių aliejai. Juos galite pasirinkti pagal savo skonį arba pabandykite abiejų:

https://visigurmanai.lt/produkto-kategorija/alyvuogiu-aliejus-ir-alyvuoges/