Dažniausiai užduodami klausimai
Alyvuogių aliejus – vertingas, naudingas ir skanus produktas. Tačiau pirkėjams kyla klausimų, susijusių su alyvuogių aliejaus naudojimu, laikymu, savybėmis ir kt. Žemiau pateikiami atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus.
Ar alyvuogių aliejų galima naudoti kepimui?
Taip, kokybiškas alyvuogių aliejus puikiai tinka kepimui! Nors egzistuoja mitas, kad šis aliejus netinka aukštai temperatūrai, iš tiesų aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus (extra virgin) dūmų taškas siekia apie 190–210°C. Tai reiškia, kad jį galima naudoti tiek kepimui, tiek troškinimui ar net grilinimui. Svarbu rinktis aliejų, kurio rūgštingumas yra mažas, iki 0,40 proc. Kuo mažesnis rūgštingumas, tuo aukštesnė yra dūmų taško (aliejaus degimo) temperatūra.
Kas yra polifenoliai ir kodėl jie svarbūs?
Polifenoliai – tai natūralūs antioksidantai, esantys alyvuogių aliejuje (ar kituose produktuose). Jie:
- turi priešuždegiminių savybių,
- gerina širdies ir kraujagyslių veiklą,
- prisideda prie ilgaamžiškumo (longevity),
- apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio.
Dėl šių savybių alyvuogių aliejus yra ne tik maisto produktas, bet, gydytojų ir dietologų teigimu, puikus produktas, tinkantis sveikatai.
Kaip ir kur laikyti alyvuogių aliejų?
Kad alyvuogių aliejus išlaikytų savo gerąsias savybes kuo ilgiau, jį reikia laikyti:
- tamsioje ir vėsioje vietoje (geriausia 14–18°C temperatūroje),
- sandarioje pakuotėje, apsaugotoje nuo oro ir šviesos,
- toliau nuo karščio šaltinių, tokių kaip viryklė ar orkaitė.
Aliejaus laikymui geriausiai tinka tamsaus stiklo ir nerūdijančio metalo indai.
Kur graikai alyvuogių aliejų laikydavo senovėje?
Senovėje graikai aliejų laikydavo amforose, amfora – tai didelis indas, pagamintas iš terakotos (degto molio keramikos), su dviem rankenomis ir siauru kaklu, dekoruotu tradiciškais graikiškais motyvais. Tokios talpos buvo naudojamos tiek namuose, tiek prekybai ir eksportui.
Beje, standartinė graikų šeima šiais laikais labai dažnai aliejaus talpas (bidonėlius) laiko tiesiog balkonuose.
Kuo skiriasi Visi gurmanai alyvuogių aliejus nuo to, ką randame prekybos centrų lentynose?
Visi gurmanai alyvuogių aliejus yra gautas iš nedidelių ūkių Graikijoje (Kalamata ir Sparta apylinkių), kur pirmenybė teikiama kokybei. Smulkieji ūkininkai stengiasi išlaikyti savo platintojus, kad nereikėtų bendradarbiauti su stambiais gamintojais. Todėl alyvuogių aliejus yra pats natūraliausias – nefiltruotas, turintis visas naudingąsias savybes ir neperpilstytas daug kartų didelėse pramoninėse linijose. Alyvuogės dažniausiai skinamos rankomis, kad nebūtų pažeistos ar kitaip sugadintos, o ne naudojant sunkiąją techniką, kaip dideliuose ūkiuose.
Ar kartus (aitrus) alyvuogių aliejus yra nekokybiškas?
Ne, kartumas ir aitrumas rodo, kad aliejus yra aukštos kokybės ir turtingas antioksidantais (ypač polifenoliais), kurie turi naudingų sveikatai savybių.
- Kartumas būdingas šviežiam, ankstyvojo derliaus aliejui.
- Aitrumas gali sukelti lengvą kutenimą (ar graužimą) gerklėje ar net kosulį – tai ženklas, kad aliejuje gausu polifenolių, kurie pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis.
Jeigu aliejus yra beskonis, be kartumo ar aitrumo, tai rodo, kad jis yra prastos kokybės arba jau pradėjęs gesti. Arba jei veliasi burnoje – tai seno aliejaus požymis.
Per kiek laiko geriausia suvartoti alyvuogių aliejų?
Atidarytą alyvuogių aliejaus talpą geriausia suvartoti per 3–6 mėnesiusnuo atidarymo. Galima vartoti ir ilgiau, tačiau laikui bėgant jis gali prarasti dalį savo naudingųjų savybių ir skonio. Norint kuo ilgiau išlaikyti kokybę, svarbu jį laikyti tinkamai – vėsioje, tamsioje vietoje ir sandariame inde.
Kodėl kai kurie alyvuogių aliejai yra pigesni nei kiti?
Alyvuogių aliejaus kaina priklauso nuo kelių veiksnių:
- spaudimo būdo – šalto spaudimo alyvuogių aliejus yra brangesnis, nes išgaunamas natūraliai, be chemikalų;
- alyvuogių rūšies ir kokybės – alyvuogės kruopščiai atrenkamos, o tai didina savikainą;
- kilmės vietos ir gamybos proceso – autentiški, nedidelių ūkių, tradiciškai gaminami kokybiški alyvuogių aliejai kainuoja daugiau nei pramoniniu būdu išgauti aliejai, kuriuos randame prekybos centruose.
Išgauti kokybišką aliejų yra sunkus, daug laiko ir pastangų reikalaujantis darbas, o aliejaus išeiga iš alyvuogių nėra labai didelė.
Jei prekyboje matote pigų aliejų, pagalvokite apie jo kokybę, juk geras šviežias aliejus tiesiog negali kainuoti mažai. Kainuoja ne tik aliejus, bet ir darbas, įpakavimas, atvežimas, sandėliavimas.
Kaip aliejus atsiranda Visi gurmanai internetinėje parduotuvėje?
Mes alyvuogių aliejų užsakome iš patikimų, rekomenduotų mažų ūkių – krovinys, pakrautas ant palečių, atvežamas tiesiai logistikos įmonės. Todėl pristatymas yra tiesioginis: gamintojas-pardavėjas. Aliejus perkamas derliaus nuėmimo pradžioje, mes seno aliejaus neturime – dar šviežią aliejų visą išparduodame. Ant pakuotės galite matyti datas – dažniausiai tai yra pakuotės supilstymo data. Smulkūs gamintojai, atsižvelgdami į savo pajėgumus, aliejų išpilsto į mažesnę tarą kas kelis mėnesius.