Skip to main content

Turbūt ne kartą esame girdėję apie tvarumą ir tai tampa vis aktualiau visuose visuomenės sektoriuose. Tvarumas – tai ne tik tiesiogiai suprantamas taupymas ir atsakingumas vartojant. Tvarus elgesys padeda geriau prisitaikyti su nenumatytais pokyčiais ir nenuspėjamumu. Pavyzdžiui, sutaupyti.

Pakalbėkime apie aliejaus pakuotę. Kaip mes galime prisidėti prie tvarumo, vartojant alyvuogių aliejų? Juk pakuotė negali būti atsieta nuo tvarumo idėjos.

Imkime du populiariausius alyvuogių aliejaus pakuotės variantus: iš kokybiško plieno pagamintą metalinį kanistrą ir tamsaus stiklo butelį. Skaičiuokime: 5 litrų kanistras atstoja dešimt 0,5 litro (500 ml) talpos stiklinių butelių arba beveik septynis 0,75 litro (750 ml) stiklinius butelius. Tai dar ne viskas – kiekvienam buteliui reikalingas išpilstymas, kamštelis, etiketės ir kt. Juos reikia gaminti, pervežti, klijuoti, pakuoti, … Tai didžiuliai ištekliai, kurie alina ir teršia mūsų gamtą ir visą aplinką. Didžiulis kiekis panaudotų aliejaus butelių keliauja į sąvartynus, taip didindami išmetamų šiukšlių kiekį.

Be to, pilstant / perpilant aliejų, jis turi sąlytį su oru. Ir tai vyksta daug kartų, o toks sąlytis neigiamai veikia aliejaus kokybę – aliejaus oksidacija yra nepageidaujama cheminė reakcija, nes veikiamas deguonies aliejus keičia savo savybes: kinta jo skonis, kvapas, mažėja gerosios savybės. Oksidacijos poveikis priklauso nuo daug veiksnių: šviesos, temperatūros, laiko, kiek ilgai vyksta sąlytis su oru ir kt. Galime įsivaizduoti, jog į butelius išpilstytas aliejus turėjo nemažą sąlytį su oru. Be to, parduotuvėse perkamas aliejus dažnai yra maišytas iš įvairių aliejaus rūšių, todėl savaime jo sąlytis su oru yra didesnis, kas neigiamai atsiliepia tokio aliejaus kokybei.

Paprastai (ir ypač nedidelėse aliejaus spaudyklose) į kanistrą aliejus pilamas iš karto ką tik išspaustas ir greitai sandariai uždaromas. Būtent tokį aukščiausios kokybės pirmo spaudimo alyvuogių aliejų jūs galite įsigyti mūsų parduotuvėje.

Yra ir daugiau privalumų, įsigyjant aliejų iš karto didesnėje talpoje:

– tai yra geras būdas sutaupyti;

– toks aliejus greitai nesibaigs ir nereikės sukti galvos – ar namuose jo turime;

– priprasime prie gausesnio šio sveikatai naudingo aliejaus vartojimo.

Viduržemio jūros regiono gyventojai įpratę pirkti iš karto didesnes aliejaus talpas. Įprasta aliejų pirkti visam sezonui – po kelis 10 ar 17 litrų kanistrus. Tokio aliejaus užtenka iki kito derliaus. Jo sunaudojama daug: salotoms, troškiniams, kepimui ir pan. Vidutiniškai graikų, italų ar ispanų šeima sunaudoja apie 40–50 litrų aliejaus per metus.

Kiek suvartojate jūs? Pasirinkite aliejų iš visigurmanai.lt parduotuvės. 

Būkime sveiki ir siekime tvarumo!