Kur ir kaip laikyti alyvuogių aliejų?
(3 minutės skaitymo)
Aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus turi ne tik ypatingą skonį, tačiau yra ir labai naudingas sveikatai. Norėdami užtikrinti, kad aliejus išlaikytų optimalų šviežumą ir skonį, atsiminkite keletą paprastų taisyklių.
Venkite šviesos, karščio ir oro poveikio. Alyvuogių aliejų veikiant šiluma, šviesa, oru, aliejuje esančios vertingosios maistinės medžiagos pradeda oksiduotis ir prarasti skonį, tad prieš pirkdami aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejų, įsitikinkite, kad jis supakuotas nepermatomose talpose arba tamsaus stiklo buteliuose.
Namuose aliejų laikykite spintelėje ar kitoje vėsioje, tamsioje vietoje. Nors aliejų yra labai patogu laikyti prie kaitlentės ar viryklės, to nedarykite, nes aliejus bus veikiamas šilumos. Niekada nelaikykite aliejaus šaldytuve, jis sustings.
Jei aliejų perkate didelėse metalinėse talpose (kanistruose po 3, 5, 10 litrų), jį patogu naudoti, įsipylus į metalinius ąsotėlius, tokius galite rasti kiekvieno graiko, italo ar ispano namuose (žr. internete metalinis ąsotėlis aliejui). Mes rekomenduojame metalinius (emaliuotos skardos ar nerūdijančio plieno), šviesos nepraleidžiančius ąsotėlius, kurie būtų su dangteliu ir plonėjančiu snapeliu. Į tokį ąsotėlį iš kanistro aliejų labai patogu įpilti.
Alyvuogių aliejų galite laikyti ir tamsaus stiklo butelyje su snapeliu, daug kas taip ir daro.
Jei kartais aliejų laikote skaidraus stiklo talpose, slėpkite jas nuo šviesos. Nerekomenduojama aliejaus laikyti plastikinėse talpose, nors jos bus ir tamsios, nes aliejus turi savybę sugerti medžiagas.
Ideali temperatūra laikyti aliejų yra 10–15 laipsnių šilumos, todėl nusipirkus didesnę aliejaus talpą drąsiai ją laikykite rūsyje. Nenustebkite, kad tose šalyse, kur nebūna šalnų, aliejaus kanistrus įprasta laikyti tiesiog balkonuose. Jei siekiate sutaupyti arba norite nesirūpinti, kad aliejus greitai baigsis, pirkite didesnes talpas.
Dar vienas patarimas laikant aliejų – venkite sąlyčio su oru. Kasdieniniam vartojimui pasirinkite nedidelį alyvuogių aliejaus indelį, o likusį kiekį sandariai uždarykite. Perpilstyti aliejų yra nerekomenduojama.
Nelaikykite alyvuogių aliejaus per ilgai. Alyvuogių aliejus turi būti suvartotas per dvejus metus nuo jo pagaminimo dienos. Laikui bėgant jo skonis kinta, o maistinės medžiagos pamažu yra, maistinė aliejaus vertė mažėja. Labai ilgai laikant aliejų, jis sensta ir jo rūgštingumas didėja dėl oksidacijos. Ypač tyras aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus gali išsilaikyti ilgiau nei kitoks aliejus, nes jo rūgštingumas mažesnis.
Naudingas patarimas: pirkite alyvuogių aliejų iš pardavėjo, kuris gauna produkciją tiesiai iš gamintojo. Tai savaime garantuos aliejaus kokybę. Jei neturite tokios galimybės, parduotuvėje bent jau rinkitės buteliuką iš galinės lentynos, kur jis labiau apsaugotas nuo šviesos poveikio. Patikrinkite pagaminimo datą (angl. producing date arba P. D.), jei tokia nurodyta, taip pat patikrinkite galiojimo datas. Kartais galiojimo data gali būti nenurodyta, nes laikoma, kad realus vartojimo terminas yra dveji metai nuo produkto pagaminimo datos (P. D.). Atsiminkite, jog alyvuogių aliejus pradedamas spausti pačiame metų gale, todėl nurodyta data, tarkime, 2022/2023 reiškia, kad aliejus pradėtas spausti gruodžio mėnesį 2022 m. ir puikią kokybę išlaikys dar dvejus metus.
,,Visi gurmanai“ svetainėje prekiaujame tik ypač tyru pirmojo šalto spaudimo, nemaišytu, t. y. aukščiausios kokybės alyvuogių aliejumi, kuris yra atgabentas tiesiai iš gamintojo, yra šviežias, chemiškai neperdirbtas ir neoksidavęs. Pasirinkite nuoroda į parduotuvę